Question of the Day

Can you answer today's question?

Register Next Tests:
10/11 , 11/8

http://sat.collegeboard.org/practice/sat-question-of-the-day
Sep
16
Question of the Day Statistics
Number Answered
Correct 25,050
Incorrect 45,211
70,261 responses
35% correct
See Last Thirty Questions:

Mathematics > Standard Multiple Choice

Read the following SAT test question and then click on a button to select your answer. 

The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an average of 1 pound for every 6 apples, which of the following is the average price, in cents, of a dozen such apples?

Answer Choices

Right-o!

Explanation

If 6 apples weigh 1 pound, then a dozen (12) apples weigh 2 pounds. The price of a dozen apples is the price of 2 pounds of apples. The price of 10 pounds of apples is d dollars, or 100 times d cents, so the price of 2 pounds of apples is 1 over 5 of 100 times d cents, or 20 times d cents.

Log in, track your progress and review questions.
Want to brush up on your skills? Just visit our Practice Questions area.

Buy Together, Get $10 Off

Buy Together & Get $10 Off
Study Guide
Online Course

The online course includes explanations and auto essay scoring for the Study Guide's 10 practice tests.

The Official Study Guide for All SAT Subject Tests™: 
Second Edition

Subject Test Study Guide

Get ready for test day with a brand new edition of our best-selling SAT Subject Test Study Guide! Brought to you by the test-maker, this is the ONLY study guide with actual, previously administered tests for all 20 SAT Subjects Tests™ to provide you with the real test-taking experience.

See Inside