Question of the Day

Can you answer today's question?

Register Next Tests:
10/11 , 11/8

Sep
16
2014
21,927 responses
Question of the Day Statistics
Number Answered
Correct 7,683
Incorrect 14,244
35% correct

Mathematics > Standard Multiple Choice

Read the following SAT test question and then click on a button to select your answer. 

The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an average of 1 pound for every 6 apples, which of the following is the average price, in cents, of a dozen such apples?

Answer Choices

Hint

If 6 apples weigh 1 pound, then 12 apples (a dozen) weigh 2 pounds. Finding the price of 12 apples is the same as finding the price of 2 pounds of apples.

Question of the Day

Can you answer today's question?

Register Next Tests:
10/11 , 11/8

Sep
16
2014
21,927 responses
Question of the Day Statistics
Number Answered
Correct 7,683
Incorrect 14,244
35% correct

Mathematics > Standard Multiple Choice

Read the following SAT test question and then click on a button to select your answer. 

The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an average of 1 pound for every 6 apples, which of the following is the average price, in cents, of a dozen such apples?

Answer Choices

Answer

If 6 apples weigh 1 pound, then a dozen (12) apples weigh 2 pounds. The price of a dozen apples is the price of 2 pounds of apples. The price of 10 pounds of apples is d dollars, or 100 times d cents, so the price of 2 pounds of apples is 1 over 5 of 100 times d cents, or 20 times d cents.